IZBA PAMIĘCI JAĆWIESKIEJ W SZURPIŁACH:

Opis znaczka turystycznego Izby na portalu: www.znaczki-turystyczne.pl

Godziny otwarcia:

lipiec i sierpień:

Wtorek: 15:30-17:30

Czwartek: 15:30-17:30

Sobota: 9:00-13:00

nr tel.: 87 568 30 98

W pozostałych miesiącach - zwiedzanie grupowe po ustaleniu telefonicznym.

W południowej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, około 2,5 km od Jeleniewa, na początku wsi Szurpiły (od strony Jeleniewa) znajduje się niewielki budynek po byłej szkole podstawowej, który Gmina Jeleniewo zaadoptowała na potrzeby wystawiennicze. W ramach projektu wspartego środkami z Unii Europejskiej Gmina Jeleniewo przy współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie (Dział Bałtów), Powiatem Suwalskim i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym w 2014 r. utworzyła niezwykłą ekspozycję. To Izba Pamięci Jaćwieskiej imienia prof. Łucji i prof. Jerzego Okulicz – Kozarynów, znawców plemion pruskich, którzy w latach 80 i 90-tych prowadzili badania archeologiczne w Szurpiłach i okolicach. Izba Pamięci Jaćwieskiej jest materialnym dowodem istnienia na tych terenach we wczesnym średniowieczu dzielnych Jaćwingów, po których zostały jedynie wspomnienia…

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach dokumentuje historię Jaćwieży, a przede wszystkim życie codzienne i walki najpotężniejszego z plemion pruskich. To tutaj można dowiedzieć się jak wyglądała Góra Zamkowa za czasów osadnictwa Jaćwingów do XIII w., co pozostawili po sobie dzielni wojowie, jakie były ich dzieje. Można także poznać historię pierwszych osadników Góry Zamkowej przed Jaćwingami. To tutaj pasjonaci archeologii mogą zapoznać się z historią badań archeologicznych w Szurpiłach oraz z metodami archeologicznego rozpoznania tego najważniejszego w północno-wschodniej Polsce ośrodka badawczego.

Atrakcjami nowoczesnego charakteru IPJ są: makieta w szklanej podłodze przedstawiająca fragment Góry Zamkowej z otaczającymi ją jeziorami ze sceną ataku Rusinów na Jaćwingów; kopie i repliki zabytków znalezionych w Szurpiłach i okolicach przez archeologów, np. zapinki, zawieszki, pierścienie, naszyjnik typu Totenkrone, przedmioty codziennego użytku, naczynia gliniane czy też fragmenty uzbrojenia i oporządzenia wojowników; szklana podświetlana mapa z podziałem plemiennym Prus w XIII w. i tablice szklane podświetlane z historią badań archeologicznych w Szurpiłach i historią Jaćwieży; animacja o Górze Zamkowej w czasach jaćwieskich, przedstawiająca zmiany wyglądu Góry Zamkowej i okolic na przestrzeni dziejów (do XIII w.) oraz film o legendzie Góry Zamkowej i historii powstania IPJ (zapowiedź filmu:https://www.youtube.com/watch?v=RdJKTUdWYm8)

Z parkingu przy Izbie roztacza się wspaniały widok na niedaleki szurpilski zespół archeologiczny (trzy góry: Zamkową, Kościelną i Cmentarną oraz jezioro Szurpiły).

Przy Izbie zaczyna się również 3,2 km (w jedną stronę) trasa turystyczna pn. „Tropem Sziurpy”, prowadząca do tego interesującego obiektu. Na trasie „Tropem Sziurpy” znajduje się osiem tematycznych tablic informacyjno-turystycznych mających na celu przybliżenie zarówno niepowtarzalnej historii tego miejsca jak i ludu zamieszkującego Suwalszczyznę we wczesnym średniowieczu.

Każda z tablic przedstawia mapkę trasy turystycznej i historię związaną z Jaćwieżą, Szurpiłami (polska i angielska wersja językowa) oraz oznaczona jest drewnianym symbolem charakterystycznym dla treści zawartych w temacie tablicy. Do każdej z tablic przymocowany jest także rzeźbiony wojownik jaćwieski jako swoisty strażnik tablicy.

Godziny otwarcia:

Izba Pamięci Jaćwieskiej czynna jest:

w miesiącach lipiec i sierpień:

Wtorek: 15:30-17:30

Czwartek: 15:30-17:30

Sobota: 9:00-13:00

numer kontaktowy 87 568 30 98

W pozostałych miesiącach - zwiedzanie grupowe po ustaleniu telefonicznym.

Opłata:

- bilet – 5 zł/ osoba

Przy Izbie Pamięci Jaćwieskiej znajduje się parking dla samochodów osobowych (parking dla autokarów jest 300 m dalej).

O IPJ na stronie internetowej Suwalskiego PK:

http://www.spk.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=280:izba-pamici-jawieskiej-w-szurpiach&catid=2:aktualnosci&Itemid=7

Adres Izby: Szurpiły 32, 16-404 Jeleniewo

GPS: 54.219014, 22.881427